Opublikowany przez: Listek Źródło artykułu: Informacja prasowa i baza zdjęć ATERIMA MED 2021-05-14 15:39:40
Opiekunowie osób starszych są liczną i ważną grupą zawodową, ale nie mają swojego dnia.
12 maja swoje święto obchodzą pielęgniarki, 14 maja – opiekunowie medyczni, więc Dzień Opiekuna Osób Starszych z inicjatywy ATERIMA MED, która świadczy usługi opieki dla seniorów, obchodzimy 15 maja.
Według prognoz od roku 2073 na świecie będzie więcej osób w wieku 65+ niż dzieci poniżej 15 roku życia. Co 3 sekundy na całym świecie diagnozowany jest kolejny przypadek demencji. A przecież nie tylko to schorzenie dotyka osoby starsze. Oznacza to, że w przyszłości, każdy z nas albo będzie potrzebować wsparcia opiekuna dla siebie albo dla swoich bliskich.
Obchodzony już od 4 lat Dzień Opiekuna Osób Starszych jest dobrym pretekstem do rozmów na temat tego zajęcia, które dzisiaj stało się już pożądanym zawodem. Jaką rolę pełnią osoby opiekujące się seniorami? Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Panią Iwonę Przybyło – mgr pielęgniarstwa z wieloletnim doświadczeniem w zakresie opieki senioralnej, która jest Kierownikiem w Zespole Wsparcia Pielęgniarskiego ATERIMA MED.
Powiedziałabym, że jedno i drugie!
Praca jako opiekun osób starszych to bardzo ważne zajęcie, które z roku na rok staje się coraz bardziej pożądanym zawodem. Opiekunowie to grupa osób, która profesjonalizuje się i ma coraz większe społeczne znaczenie. Dla wielu z nich zawód ten, staje się zawodem przynoszącym olbrzymią satysfakcję w wielu obszarach. Rola opiekuna jest oczywiście najbardziej kluczowa dla seniora, ale nie zapominajmy o rodzinie i bliskich. Opieka nad osobą starszą niejednokrotnie pozwala im zachować normalny tryb życia i pracy. Starzejące się społeczeństwo w Europie i jego potrzeby związane z pomocą w codziennych czynnościach wymuszają zmianę w patrzeniu na to, kim jest i kim powinien być opiekun osób starszych.
Troska, wsparcie, aktywizowanie podopiecznego, ale nieraz i stres oraz nocne czuwanie – to chleb powszedni opiekunów.
Czynności, jakie wykonują są uzależnione od stanu zdrowia podopiecznego. Zwykle należy do nich pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny, czyli mycie ciała i włosów, czesanie, pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych i pielęgnacja skóry. Opiekunka pomaga również w zmianie wkładek dla dorosłych lub pieluchomajtek.
Jeśli podopieczny ma problemy z mobilnością, obowiązkiem opiekunki jest także pomoc w przemieszczaniu się oraz asekuracja podczas codziennych czynności, które senior stara się wykonywać samodzielnie.
- Tak. Tegoroczne święto odbywa się wokół, moim zdaniem, bardzo ważnej i potrzebnej inicjatywy, jaką jest Ogólnopolska Konferencja on-line: PROFESJONALNI W OPIECE. Zawód przyszłości – Opiekun Osób Starszych, która odbędzie się 21 maja. Konferencja jest bezpłatna i składa się z kilku części przeznaczonych dla osób, które już są czynne zawodowo, rozpoczynają pracę w tym zawodzie lub zastanawiają się nad tym i chcą poznać perspektywy, rozwiać swoje obawy czy wątpliwości.
W trakcie konferencji poruszymy wiele istotnych tematów, m.in. jak ułatwić sobie codzienną pracę, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i podopiecznego zwłaszcza w dobie COVID oraz jak w tym wszystkim dbać także o siebie. Bo to jest praca i misja jednocześnie. Trzeba pamiętać, że towarzyszenie starszym osobom może być bardzo satysfakcjonujące. Jest moim zdaniem tylko jeden warunek: trzeba być do tego profesjonalnie przygotowanym.
Na co dzień spotykam się z wieloma osobami wykonującymi ten zawód w Polsce i za granicą, wiem jak czasami proste podpowiedzi, wskazówki czy techniki przydają się w tej pracy lub zmieniają perspektywę wykonywanego zajęcia. A ponieważ osoby starsze są wśród nas, zachęcam do udziału w konferencji on-line również tych, których bliscy wymagają lub będą wymagali wsparcia w niedługim czasie.
Trudno wymienić jedną, ale może cierpliwość i pogoda ducha to te najbardziej przydatne w opiece. Często zdarza mi się powtarzać jedno zdanie: „osoba z demencją nie utrudnia Ci życia, to ona ma trudne życie”. Aby wykonywać ten zawód dobrze, zrozumienie i empatia są niezbędne. Równie ważna jest komunikatywność, staranność, ale także wymieniona już pogoda ducha. Nasi podopieczni oprócz pomocy w codziennych czynnościach potrzebują otrzymać od nas odrobinę pozytywnej energii, tego co uczyni ich życie radośniejszym, pomimo różnych ograniczeń i schorzeń, z którymi się borykają.
Przede wszystkim: dziękujemy!
Dziękujemy, za każdą godzinę spędzoną z podopiecznym. Za proste gesty i pomoc każdego dnia. Za ożywianie wspomnień, kiedy pamięć seniorów już nie domaga. Za każdy spacer, gorącą herbatę i poświęcony czas. Za wsparcie i wszystkie chwile radości, jakie ofiarują podopiecznym. To także dobra okazja, by życzyć satysfakcji z wykonywanej pracy.
Z kolei wszyscy powinniśmy życzyć sobie, aby w społeczeństwie rosła świadomość na temat znaczenia tej niełatwej profesji. Dzięki temu więcej osób będzie dostrzegać i doceniać role opiekunów osób starszych w naszym otoczeniu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.